Patron - Wanda Chotomska

Liczba odwiedzających: 3011

Wanda Chotomska

Chotomska_Wanda.jpg (58 KB)

Wanda Maria Chotomska (26 października 1929 – 2 sierpnia 2017) była polską pisarką, poetką i autorką książek dla dzieci. Najbardziej znana jest z książek dla dzieci, które charakteryzują się humorem, grą słów i wyobraźnią. Do jej najsłynniejszych dzieł należą „Jacek i Agatka”, „Kundi: Pięciopsiaczki” i „Legendy polskie”.

Chotomska urodziła się w Warszawie w 1929 roku. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, ale później je porzuciła, aby zająć się pisarstwem. Pisać dla dzieci zaczęła w latach pięćdziesiątych XX wieku, a jej twórczość szybko zyskała popularność wśród polskich czytelników. Jej książki zostały przetłumaczone na wiele języków, a ona uważana jest za jedną z najważniejszych autorek książek dla dzieci w Polsce.

Książki Chotomskiej chwalone są za oryginalność i kreatywność. Często wykorzystuje humor i grę słów, aby zaangażować młodych czytelników, a jej historie są zawsze pełne wyobraźni i przygód. Jest także mistrzynią posługiwania się językiem w sposób przystępny dla dzieci i wnikliwy dla dorosłych.

Oprócz pisania Chotomska była także gorliwą orędowniczką praw dziecka. Była członkinią Związku Polskich Pisarzy Dziecięcych i Polskiego PEN Clubu, regularnie współpracowała z czasopismami dla dzieci. Była także laureatką Orderu Uśmiechu, polskiego odznaczenia przyznawanego osobom, które wniosły znaczący wkład w życie dzieci.W 2012r. została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej.

Wanda Chotomska zmarła w Warszawie w 2017 roku. Pozostawiła po sobie ponad 200 książek, z których do dziś korzystają dzieci na całym świecie. Jej twórczość chwalono za oryginalność, kreatywność i humor, a ona jest uważana za jedną z najważniejszych autorek wszechczasów dla dzieci.